Felicja, Teofil, Zyta

Optymistyczny budżet na trudny rok

Rada Gminy Kościan przyjęła plan budżetu na rok 2023. Dochody budżetu Gminy Kościan na rok 2023 planowane są w wysokości 89.602.018 zł, a wydatki w kwocie 105.318.671 zł. Deficyt w wysokości 15.716.653 zł zostanie sfinansowany przychodami z tytułu nadwyżki z lat ubiegłych oraz pożyczek z WFOŚiGW w Poznaniu i będzie korygowany rozstrzygnięciami przetargowymi planowanych inwestycji.

W planowanych dochodach gminy największą pozycję stanowią dochody własne (głównie podatki od nieruchomości oraz opłata eksploatacyjna i zwrot podatku VAT) w kwocie ponad 38,3 mln zł, co stanowi niemal 43% ogółu dochodów. Udziały gminy w podatkach dochodowych od osób fizycznych i prawnych zasilą budżet kwotą 16,5 mln zł, tj. 18,5%. Subwencja oświatowa w roku 2023 wyniesie 14 mln zł, ale całkowite bieżące koszty zadań oświatowych w gminie zaplanowano na kwotę 34,4 mln zł. Ponadto na dochody składają się dotacje celowe, środki zewnętrzne i porozumienia z innymi jednostkami samorządu, a także subwencja wyrównawcza.

W planie wydatków przewidywane wydatki majątkowe stanowią kwotę blisko 30 mln zł, co stanowi 28,2% ogółu. To kolejny rok tak dużych wydatków inwestycyjnych, na które złożą się głównie inwestycje drogowe, oświatowe, sanitacyjne i wodociągowe. W strukturze wydatków największą pozycję stanowi oświata i wychowanie (36,4%) oraz budowa i utrzymanie dróg (16%). Opieka społeczna i socjalna pochłonie około 12% budżetu. Zabezpieczono także środki na fundusz sołecki w 2023 roku w wysokości 1.302.289,57 zł, tj. o 7,8% więcej jak w roku bieżącym. W przyszłym roku ponownie zabezpieczono środki na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych lub lokalach na obszarze Gminy Kościan. Zaplanowane zostały również środki na dotacje dla organizacji i stowarzyszeń, dofinansowanie usuwania azbestu, dotacje do spółki wodnej melioracji, na utrzymanie bezdomnych zwierząt w schronisku w Gaju, do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, na potrzeby gminnych Ochotniczych Straży Pożarnych, a także dla Biblioteki Publicznej Gminy Kościan oraz dla niepublicznego przedszkola Zwinne Szkraby w Kiełczewie. Samorząd Gminy Kościan dofinansuje także inwestycję powiatu kościańskiego, tj. przebudowę ul. Sołeckiej w Bonikowie. Największe planowane zadania gminne w 2023 roku to m.in. zakończenie rozbudowy Stacji Uzdatniania Wody w Racocie, budowa sieci wodociągowych i sanitarnych w Kiełczewie, Racocie, na Brzozowej i Świerkowej w Starym Luboszu oraz w Wyskoci Małej, przebudowa drogi z Kobylnik do Krzana, budowa ulic Polnej, Leśnej i Wiejskiej w Nowym Luboszu, budowa drogi Darnowo - Spytkówki, termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Starym Luboszu, montaż instalacji fotowoltaicznych na świetlicach w Krzanie i Darnowie oraz budynku szatniowym w Starych Oborzyskach. Realizowane będą ponadto remonty w szkole podstawowej w Racocie oraz doraźne na drogach gminnych. (md)